Historia

Sharm El Sheikh znajduje się w gorącym i pięknym Egipcie, którego historia sięga czasów starożytnych. Jako wysoko rozwinięta cywilizacja Bliskiego Wschodu opierała całą swoją infrastrukturę na położeniu w dolinie i delcie Nilu.

Początki Egiptu sięgają 3500 r p.n.e., a wyróżniającym to państwo czynnikiem była religia, stanowiąca niezwykle ważny aspekt życia. Bardzo silnie była zakorzeniona wiara w życie człowieka po śmierci, triada bóstw czuwała nad każdym nie tylko za życia, ale również u jego schyłku i długo później. Dbano o mumifikację oraz tworzono niesamowite grobowce - piramidy, które do dziś zachwycają zwiedzających, a także są wciąż ogromną tajemnicą dla tych, którzy próbują zgłębić ich powstanie.

W średniowieczu Egipt był jednym z najbogatszych krajów nad Morzem Śródziemnym. W VII wieku jednak padł ofiara obcych najazdów. Także Egipt w czasach nowożytnych, przez większość tego okresu, nie był niepodległym państwem, o jego losach decydowała najpierw Turcja a później Wielka Brytania.

Ciekawa jest etymologia Egiptu, oznacza ona bowiem "Czarny Ląd", co odnosiło się do żyznych gruntów wzdłuż Nilu, które były przeciwwagą dla pustyni - "Czerwonego Lądu".

Sharm El Sheikh znajduje się w Złotej Zatoce Riwiery Morza Czerwonego, a przez swoje bogate złoża miedzi i turkusów był wielokrotnie najeżdżany w czasach starożytnych. Pierwsze wzmianki o tym kurorcie pochodzą z 1762 roku i znajdują się na mapie morskiej. Sharm El Sheikh znajduje się na starym morskim szlaku handlowym, który służył do przewożenia przypraw i jedwabiu ze wschodnich Indii.

Położenie "Perły Egiptu" sprawiło, że z małej wioski rybackiej, po II wojnie światowej, powstała egipska baza marynarki wojennej. I choć w 1956 roku Egipt utracił Sharm El Sheikh na rzecz Izraela, już rok później kurort na powrót stał się miastem egipskim.

Obecnie w "Zatoce Szejka" następuje ogromna rozbudowa bazy hotelarsko-turystycznej. Liczba turystów ciągle wzrasta, a obcokrajowcy nieustannie nabywają tu nowe mieszkania.