Porady

Przed wyjazdem do Egiptu należy zaszczepić się na tężec, błonicę, nagminne zapalenie przyusznic, odrę czy różyczkę, zwłaszcza jeśli istnieje ryzyko kontaktu z chorymi, a także obowiązkowo na wirusowe zapalenie wątroby typu A i B. Ważne jest także szczepienie przeciwko durowi brzusznemu, ponieważ ryzyko spożycia zakażonej wody czy żywności w Egipcie istnieje.

Będąc w Sharm El Sheikh warto pamiętać, by pić mineralna wodę butelkową z zabezpieczającą folią, ponieważ ta w kranach w żadnym wypadku nie nadaje się do picia. Lepiej myć nią także zęby, czy twarz. W restauracjach także używa się wody mineralnej do przygotowywania napojów. Należy myć dokładnie ręce, owoce i warzywa, a także obierać je ze skórki ( lepiej unikać tych, których obrać nie sposób ).

Podwyższona higiena osobista jest szczególnie ważna po to, by uniknąć tkz. "klątwy faraona", która cechuje się mdłościami, biegunkami a nawet gorączką. Warto mieć przy sobie lekarstwo w razie jakichkolwiek problemów żołądkowych, a także zaopatrzyć się w herbatkę ziołową Habak, którą polecają Beduini. Dobrym lekiem jest także nifuroksazyd, dostępny pod nazwami: ANTINAL, DROTAZID lub STREPTOQUIN.

Jeśli chodzi o posiadanie paszportu oraz wizy to przylatując należy mieć oba. Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy. Na lotnisku tuż po przylocie wydawana jest wiza, należy także zaopatrzyć się w znaczek, który wklejony zostanie do paszportu. Osoby pozostające w Egipcie dłużej niż 28 dni mogą wracać do Polski lotem czarterowym.

Walutą w Egipcie jest Funt Egipski, można posiadać przy sobie także dolary. W Sharm El Sheikh znajdują się bankomaty, w których można dokonać wymiany waluty. Będąc w "Zatoce Szejka" warto także pamiętać, ze przy zakupach obowiązuje zasada targowania się, można utargować nawet 40% początkowej ceny. Na zakupy trzeba zabrać paszporty.

Gniazdka w Sharm El Sheikh są takie same jak w Polsce, a napięcie w nich wynosi 220 V. W ogóle do Egiptu można wwieźć 25 cygar, 200 sztuk papierosów oraz 2 litry alkoholu. Jeśli zaś chodzi o wywóz, należy pamiętać, że nie wolno zabierać ze sobą fragmentów rafy koralowej, jakichkolwiek dóbr Morza Czerwonego, antyków czy preparowanych skór zwierząt.