Różnice kulturowe

Sharm El Sheikh jako "Perła Egiptu" przesiąknięte jest kultura i religią tego kraju. Egipt zaś jest państwem muzułmańskim, dlatego tez wybierając się do któregokolwiek z jego kurortów warto pamiętać o tym, że odwiedza się całkiem nową kulturę, w której obowiązują inne zasady, normy i tradycje.

Warto zwrócić uwagę na ubiór, ponieważ mimo iż Egipcjanie akceptują europejski styl ubierania się to jednak wyjeżdżając poza kurort Sharm El Sheikh mężczyźni powinni mieć koszule zakrywające barki, zwłaszcza w okresie świętego miesiąca dla muzułmanów - Ramadanu, a kobiety powinny mieć zakryte kolana i ramiona. Zasada ta jest szczególnie ważna, ponieważ ubieranie się bardziej zachowawczo jest uważane za oznakę szacunku.

Będąc w miejscach świętych i meczetach warto pamiętać, że obowiązuje tam całkowite zakrycie ciała, a także głowy. Okazywanie czułości w miejscach publicznych także jest zabronione, a nawet trzymanie się za ręce, ponieważ nawet ten gest jest zarezerwowany jedynie dla małżeństw.

Warto także uważać w czasie robienia zdjęć, warto zapytać, jeśli chce się uwiecznić kogoś obcego, zwłaszcza w miejscach, w których nie ma zbyt wielu turystów. Czasem może się zdarzyć, że w zamian oczekiwany będzie drobny napiwek.

Zresztą kwestia dawania napiwku jest dosyć istotna w Egipcie. Zwiedzający powinni się przygotować, że mieszkańcy będą oczekiwać drobnej zapłaty niemal na każdym kroku. Zamiast reagować oporem warto uświadomić sobie, że dawanie napiwku należy tu do dobrego tonu, a tak zwany "bakszysz" jest podziękowaniem za usługę. Oczywiście można także odmówić.

Co ciekawe w Egipcie lewa ręka uznawana jest za nieczystą i nie je się nią w tym kraju. Co prawda w samym Sharm El Sheikh zasady te nie są już tak istotne, jednak warto o nich pamiętać, zwłaszcza wybierając się na wycieczki objazdowe.

Kobiety powinny być szczególnie ostrożne w czasie wizyty w Egipcie, ponieważ zwłaszcza jeśli wybierają się w podróż same mogą być postrzegane jako rozwiązłe, co może prowadzić do niepotrzebnych zaczepek. Dyskretny ubiór jest szczególnie istotny, a także świadomość tego, że lepiej mówić iż podróżuje się z mężem, aniżeli chłopakiem, czy przyjacielem. W środkach transportu publicznego natomiast warto, jeśli kobieta podróżuje sama, siadała w otoczeniu innych kobiet.